Bodspendyl, Charles X, Frankrike

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i Charles X, urtavlan märkt Sironval J:ne Rue de Bussy No 29 (urmakare verksam i Paris 1822-1825), matterad och polerad brännförgylld brons samt polerade och lackerad brons på sparytor, i form av Flora sittande med ymninghetshorn och blomstergirlanger, vid sidan molnsky och sfär med zodiaken, postament med fält av musicerande och festande bacchusbarn omgiven av vinlövsbård, fötter med havrekärvar, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 65, 42 x 15 cm, smärre slitage, mindre dekordel saknas

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför mycket snarlik pendyl sidan 431

1078

2015-12-01