Bokskåp, stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BOKSKÅP, stockholmsarbete i empire, fanerad med mahogny, matterade och polerade brännförgyllda beslag i brons, krönet med genombruten sarg, övre delen med glasdörrar och flyttbara hyllor, nedre delen skåp med ett hyllplan, nyckelskyltar med kläppar i form av maskaroner, nycklar medföljer, höjd 231,5, 135,5 x 43 cm, obetydliga fanérlagningar, krönsarg med äldre kompletteringar
1039
2015-12-01