Bonad av Nils Lindberg
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
NILS LINDBERG (1719-1788) i Unnaryds Socken, Småland, bonad målad på väv, motiv av Tre vise män och Tio jungfrur, daterad 1782, ca 274 x 135 cm, uppfodrad, smärre skador och retuscher
LITTERATUR:
Nils-Arvid Bringéus: Sydsvenska bonadsmålningar, Arlöv 1982, jämför sidan 204
1138
2015-12-01