Brevpressar, ett par, sengustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

BREVPRESSAR, ett par, sengustavianska, parställda, i form av liggande sfinxer, brännförgylld brons monterad på sockel av carraramarmor med pärlstav, höjd 8, 13 x 6,5 cm, enstaka avslag och smärre nagg

De dekorativa skulpturerna med exotiska motiv från forna dagars Egypten i form av sfinxer eller egyptiska lejon figurerar i svenska kungliga miljöer såsom i Divanen på Gustav III:s paviljong vid Haga liksom i hertig Karls arbetsrum på Rosersbergs slott.

1165

2015-12-01