Bror Kronstrand, Orientalisk slavinna
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BROR KRONSTRAND
1875-1950
Orientalisk slavinna
Signerad och daterad B. Kronstrand 05. Olja på duk, 59 x 85 cm.
.
Bror Kronstrand, född 1875 i Mariestad, var en svensk konstnär och hovintendent. Han utbildade sig vid Kungliga Konstakademien i Stockholm 1895-1900 och kom senare att bli invald som ledamot. Som konstnär var han verksam internationellt, aktiv i bland annat England, USA, Argentina och Brasilien. Kronstrand var en erkänd porträttmålare och avbildade bland andra Gustaf V, Alfred Nobel, den tjeckiske presidenten Tomás Garrigue Masaryk och Helen Taft, gift med president William Howard Taft.
2099
2015-12-02