Bruno Liljefors, Grynna i havsbandet

Klubbat för:

27000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1919
Grynna i havsbandet
Olja på duk fäst på pannå, 35 x 49,5 cm.
På baksidan kvarlåtenskapsstämpel från konstnärens hustru, Signe Liljefors
PROVENIENS
Gåva av konstnären till hans 2:a hustru, Signe, född Olofsson (1871-1944), syster till hans 1:a hustru Anna
.
Studie till grynnan i bakgrunden på Liljefors monumentala målning Ejderhona (Åda) från 1903 (90 x 150 cm.) (Privat ägo) (A. Ellenius, Bruno Liljefors, 1981, ill. 104, motsida 148). Om ejdern och dess biotop långt ut i havsbandet skrev Liiljefors följande vilket också är en träffande beskrivning av den aktuella målningen (Ellenius, op. cit.):
.
"Då man ser medsols på det stålblå hafvet i bris, och det gnistrar här och där av skum och brunt av de genomskimrande grunden, halkar ögat lätt förbi de eljest lysande gudingarna (ejderhonorna) och de mörka ådorna (honorna)."

2064

2015-12-02