Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Hultstén med bläck samt Stockholms snickarämbetes sigill, fanérad med amarant, björk, jakaranda och rosenträ, förgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med graverad dekor av medaljonger med bandrosett och parställda motiv av lagerfestonger, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg med korslagda palmblad, snedställda hörn, cabriolben med beslag av akantus, märkt N:o 1 i bläck, skiva av kalksten, höjd 86, 110 x 54 cm, slitage, fanérskador och lagningar, ett lås senare
1033
2015-12-01