Byrå, högklassigt arbete i empire
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
BYRÅ, högklassigt stockholmsarbete i empire, Lorentz Wilhelm Lundelius krets, arkitektonisk form, fanerad med mahogny samt svärtade detaljer, övre lådan med fällbar front och lådinredning, fronten med släta pelare krönta av träskurna karyatidansikten med kronor samt sandalklädda fötter, tillskrivna Gustaf Adolf Klint (bildhuggare i Stockholm 1774-1822), grönpatinerade och förgyllda, delvis förgyllda mässingsbeslag, draghandtag i form av lejonmaskaroner, centralt placerad figurscen med Salus och ormen samt lyra, nyckelskyltar med murgrönekransar, inredningen med konturerade lådsidor, lås av hög kvalitet med stålskurna kanter, varav ett märkt E under krona samt ankare (Eskilstuna), höjd 89, 100,5 x 55 cm, obetydliga lagningar
LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför konsolbord i Karl XIII:s sängkammare på Rosersbergs slott sidan 137 och 250, bord i Rådsförmaket, enligt uppgift utfört av Lorentz Wilhelm Lundelius, sidan 216f
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, jämför avbildade detaljer på spegeltrymå från Storfurstens förmak på Haga, utförda av Gustaf Adolf Klint, sidan 242f
1071
2015-12-01