Byrå, sengustaviansk, av Asplinds verkstad i Falun
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820), byrå, sengustaviansk, etikettsignerad, stommen sannolikt utförd av snickarna Dehlin & Nordenlund i Dalarna, övre lådförstycke och sidor med polykromt målade bårder i pompejansk stil i Louis Masreliez art, motiv av växtormamentik i voluter, parställda gripar, blomsterurnor med ormar, mahognyimitationsmålad i engelskt rött, hörnstolpar med skurna fleuronger och illusionsmålade kannelyrer, benen med skurna guttæ, marmorimiterad skiva, nyckel medföljer, höjd 82, 100 x 51 cm, lackad, retuscher, skivan med senare bemålning, draghandtag ej ursprungliga
PROVENIENS:
Verner Rylander och hans maka Frida, född Mörk, Mora
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
Frida Mörks föräldrahem var granne med Zorngården i Mora, sedermera kom hon att arbeta som hushållerska hos makarna Zorn under åren 1900-1914. Hennes blivande make Verner Rylander kom att bli Anders Zorns alltiallo på gården, mellan åren 1898-1914. Frida och Verner gifte sig 1914 och flyttade till Kristinehamn, men återvände till Mora 1921 och bosatte sig i Fridas föräldrahem. Åter i Mora drev paret konditori Brogården och några år senare Rylanders frukt- och konfektyraffär. Sannolikt fanns Asplindbyrån i Fridas familj sedan tidigare, då hennes mor, Margareta Elisabeth, född Norberg, härstammade från Falun, Stora Kopparberg. I bouppteckningarna efter Fridas far och mor, från 1911 respektive 1917, tas en byrå upp till 20 kr, medan två byråar värderas till 6 och 1 kr respektive 4 kr vid det senare tillfället.
Dekorationsmålaren Nils Johan Asplind föddes 1756 i Västergötland och utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm. 1785 sökte han burskap i Falun för att försörja sig såsom ornamentsmålare under stadens hallrätt. 1806 titulerades Asplind rådman och målare, senare även hovmålare. Tillsammans med snickarna Dehlin & Nordenlund skapade han gustavianska och sengustavianska möbler, rikligt dekorerade enligt tidens mode. Asplinds förmåga att översätta intarsiamöblernas dekorer till imitationsmåleri var uppskattad såväl runtom på bruksherrgårdarna i trakten som i Stockholm.
1017
2015-12-01