Byrå, sengustaviansk, av Gustaf Foltjern
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad GFT, fanérad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, lådförstycken med lister, snedställda kannelerade hörn, skiva av röd kalksten, nyckel medföljer, höjd 86, 66 x 45 cm, slitage, en sida med torrspricka, skivan samtida men möjligen ej ursprunglig
1081
2015-12-01