Carl Eldh, Flicka med Gloria
Klubbat för:
76000 SEK
Utropspris
100 000-150 000 SEK
CARL ELDH
1873-1954
Flicka med Gloria
Signerad och daterad C.J. Eldh 1921. Guldpatinerad brons, höjd 103 cm.
Gjutarmärkt: Herman Bergman Fud
Gjuten hösten 1950
Marmorsockel medföljer, höjd 33,5 cm
LITTERATUR
Karl Asplund: Carl Eldh, SAK 1943, omnämnd sidan 182-183, jämför plansch 53
.
I ett brev från Carl Eldh till beställaren, daterat Bellevue 24 juli 1950, står följande: "Du blir glad att höra att Flicka med Gloria kan bli färdig i brons under hösten, möjligen under senare delen av september. Gjutaren har lovat detta. Personligen tycker jag om denna skulptur som sträcker sig mot ljuset och livet - i längtan och dröm."
2080
2015-12-02