Carl Fredrik von Breda, Christina Charlotta Mörner
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL FREDRIK VON BREDA
1759-1818
Porträtt av Christina Charlotta Mörner i empireskuren gul sidenklänning med hög krage och svart spets, blått skärp med guldspänne - midjebild
Signerad och daterad C. F. v Breda pinx. 1804. Olja på duk, 74 x 63,5 cm.
Samtida förgylld ram
PROVENIENS
Generallöjtnant friherre G A Bror Cederström (1780-1877), Säbyholm, Skåne (den avbildades styvson)
därefter i arv (1833) till dennes styvbror, majoren friherre Fredrik Elof Gyllenkrok (1785-1864), Sinclairsholm, Vinslöv, Kristianstad
därefter i arv till hans brorsdotter, friherrinnan Charlotta Magdalena (Malin) Gyllenkrok (1817-1897), Uppåkra gård, Vallsjö, Jönköping
därefter i arv till hennes son, överjägmästare Fredrik Gyllenkrok (1849-1919), Thorsö, Ingelstad
därefter i arv till, överhovstallmästaren friherre Christian Fredrik Wrangel af Sauss (1847-1932), Ellinge, Västra Sallerup, Eslöv
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Emil Hultmark: Carl Fredrik von Breda - Sein Leben und sein Schaffen, Stockholm 1915, omnämnd i den beskrivande katalogen som nr 281, sidan 170
.
Grevinnan Christina Charlotta Mörner af Morlanda (1760-1832) var gift första gången med majoren friherre Axel Thure Gyllenkrok til Svenstorp (1751-1805), efter skilsmässa gifte hon om sig med generallöjtnanten och krigspresidenten friherre Bror Cederström (1754-1816). Hon var konstnär, diktare och författare samt ledamot i både svenska Konstakademien och franska Académie des Beaux-Arts.
2089
2015-12-02