Carl Frisendahl, Flöjtspelande satyr och nymf
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
CARL FRISENDAHL
1886-1948
Flöjtspelande satyr och nymf
Signerad C. Frisendahl och numrerad 1/10. Mörkpatinerad brons, höjd 19 cm.
Fransk gjutarstämpel.
LITTERATUR
Gunnar Jungmarker: Carl Frisendahl 1886/1948, 1964, sidan 196, avbildad på helsida motsida 196, sidan 260, nr 105 i verkförteckningen
.
Modellerad ca 1923. Detta exemplar är nummer ett av sammanlagt tio gjutna i brons. Som Gunnar Jungmarker, op. cit., påpekat är skulpturen uppbygd som en Piéta-komposition men med omkastning av den manliga och kvinnliga rollen i deras förhållande som bärande och buren. Jungmarker skrev följande om motivet:
"Nymfen ligger utsträckt över satyrens knä medan han spelar en låt över henne på sin panflöjt. Sakta vridande sig vilar hon som ett offerlamm viljelöst, instinktbundet på det altare hans ludna lår erbjuder, och tonerna från hans fistula, där han officierar vid denna erosfest, kan gälla både fullbordat offer och intonera uppväckandet till nya offerhandlingar."
.
Konstnären tog upp samma ämne i sitt måleri. En liknande komposition som i skulpturen återfinns i oljemålningen Flöjspelande satyr och nymf (90 x 90 cm., Jungmarker, op. cit., färgplanch motsida 113, då tillhörande Marie Frisendahl).
2118
2015-12-02