Carl Gustaf Plagemann, Ett hufvud
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL GUSTAF PLAGEMANN
1805-1868
Ett hufvud - föreställande Casper, i den stund, då han kallar Samiel till hjelp vid kulstöpningen
Signerad och daterad Plageman 1828. Olja på duk, 63 x 50 cm.
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1829, katalognr 168
LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 222
Svenskt Konstnärslexikon, band IV, Allhems Förlag, Malmö, omnämnd sidan 431
.
Motivet kommer från Carl Maria von Webers opera Friskytten (= Der Freischütz) från 1821.
.
"En gammal furstlig skogvaktare vill utse den präktige jägaren Max till sin efterträdare och skänka honom sin dotters hand, och fursten är nöjd, men det finns en gammal bestämmelse om att alla måste bestå ett svårt provskott. - En annan jägare, den ondsinte, liderlige Casper, har också ett gott öga till tösen, men har halvt om halvt givit sig djävulen i våld. - Max, som annars är en förträfflig skytt, förfelar närtiden för provskottet närmar sig allt oftare sitt mål, bliv förtvivlad över detta och förleds till sist av Casper att gjuta så kallade frikulor, av vilka sex ofelbart träffar målet, men den sjunde tillhör Djävulen. Den skall träffa den arma flickan ... Men himmelen låter det gå på annat sätt. Vid provskottet faller först Agathe, men sedan även Casper, och i synnerhet den sistnämnde verkligen offer för Satan, den förstnämnda undkommer med bara förskräckelsen. Varför, klaras ut i detta stycke. Det hela slutar lyckligt." (Carl Maria von Weber i ett brev till sin trolovade).
2084
2015-12-02