Carl Johansson, Vinterbild, Montigny-sur-Loing
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL JOHANSSON
1863-1944
Vinterbild, Montigny-sur-Loing
Signerad och daterad Carl Johansson Montigny-sur-Loing 92. Olja på duk, 41,5 x 60,5 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, 458, Internationella Vårauktion, 1988, katalognr 109
.
Montigny-sur-Loing är beläget söder om Paris i Fontainebleau. Här befann sig den unge Carl Johansson för att måla. Han hade kommit till Frankrike redan året innan och kom bara att stanna året ut. Redan 1885 hade han gjort gemensam sak med den framväxande opponentrörelsen som deras yngste medlem och slutat vid Konstakademien.
.
Under vistelsen i Frankrike hade Johansson kommit i kontakt med de franska impressionisterna - i synnerhet Claude Monet och Camille Pissaro. Hans måleri beskrivs efter det mötet som mer ljusgnistrande. Många hävdar att det är kanske den franska perioden som är hans främsta. Johanssons stämningsmåleri från den här tiden är tämligen ovanligt och alltid lika efterfrågat. Här har han fångat en sådan där vinterdag vid en flodbädd då solen aldrig riktigt orkar bryta igenom den disiga himlen utan endast åstadkommer ett lätt skimmer.
2143
2015-12-02