Carl Kauba, Flicka på björnfäll

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL KAUBA
Österrike 1865-1922
Flicka på björnfäll
Signerad C Kauba. Förgylld och polykromt patinerad brons på marmorsockel, mekanisk funktion, totalhöjd inkl sockel 27 x 25 x 14 cm.
Signed. Gilt and polychrome-patinated bronze on marble base, mechanical.

2226

2015-12-02