Carl Skånberg, Boxholms säteri, Östergötland
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
CARL SKÅNBERG
1850-1883
Boxholms säteri, Östergötland
Signerad och daterad C. Skånberg -74. Olja på duk, 61 x 97 cm.
.
Boxholms säteri i Ekeby, Östergötland, fick sitt utseende i senempire genom en stor ombyggnad av 1700-tals corps-de-logiet åren 1855-56, under ledning av ägaren brukspatron Didrik Pontus af Burén.
2134
2015-12-02