Carl Staaff, Porträtt av Karl XV
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL STAAFF
1816-1880
Porträtt av Karl XV, konung av Sverige och Norge, iklädd husaruniform, bärandes svärds-, nordstjärne-, vasa-, Carl XIII-, St Olav-, dannebrogens- och franska médaille militaire-ordensspänne med ordensminiatyrer - höftbild
Signerad och daterad C. Staaff 1863. Olja på duk, oval, 90 x 70 cm.
Förgylld originalram i nyrokoko krönt av kunglig krona vilande på hyende
PROVENIENS
Greve Carl Mörner af Morlanda (1792-1870), landshövding i Kronobergs län,
därefter i arv inom familjen.
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar av ovanstående familj på 1980-talet
2110
2015-12-02