Commode á vantaux, efter Guillaume Beneman
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
COMMODE A VANTAUX, Louis XVI-stil, sannolikt Paris omkring 1900, efter Guillaume Beneman, fanérad med mahogny på ekstomme, ymning beslagsuppsättning i förgylld brons, sargen med äggstav, övre lådor med eklöv, mitten med Zeus åskvigg, fronten med troféknippe, sköld med Medusahuvud, eklövs- och lagerkvistar, hörnen i form av pilkoger, tassfötter på tryckt klot, låset märkt P. Keul Paris, skiva av carraramarmor, nyckel medföljer, höjd 96, 190 x 71 cm, smärre fanérskador, torrsprickor och nagg
PROVENIENS:
Konsul Gotthard Zätterström (1864-1923), Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR:
Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1918, avbildad sidan 5, omnämnd sidan 6
Pirre Kjellberg, Le Mobilier Francais du XVIII siècle, Les Édition de I´Amateur, 2002, jämför Guillaume Benemans förlaga i Château de Fontainebleau sidan 63
1062
2015-12-01