Commode en tombeau, Louis XV, av F.A. Mondon
Klubbat för:
43000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
FRANÇOIS ANTOINE MONDON (mästare i Paris 1757), commode en tombeau, parisarbete i Louis XV, signerad F.A. MONDON samt JME-stämpel, fanerad med jakaranda och fruktträ i friser och fält, bukig form, ymnig beslagsflora av brons i form av akantus och rocailler, skiva av gråspräcklig marmor, höjd 86, 129 x 66 cm, skador och lagningar, smärre fanérkompletteringar, skiva med enstaka nagg, senare lås
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: Le mobilier français du XVIIIe siècle, Paris 2002, jämför avbildad byrå sidan 630
1008
2015-12-01