Corsage / hänge platina briljanter
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
200 000-250 000 SEK
CORSAGE/HÄNGE, platina, 1920-tal, rosettformation med bladrankor, droppar och tofsar, totalt ca 500 briljant- och åttkantslipade diamanter, totalt ca 14 ct, de två största diamanterna ca 1,00 ct vardera, bredd 9 cm, höjd 12 cm, vikt 43 g, omarbetat
PROVENIENS
Statsfru Alice Keiller född Lyon, Göteborg, gift med kammarherre James Keiller. Enl. uppgift gåva av kung Gustaf V.
Paret Keiller var nära vänner med kung Gustav V och drottning Victoria, de umgicks mycket speciellt på Särö under somrarna.
1233
2015-12-01