Det dückerska skrinet, barock
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
DET DÜCKERSKA SKRINET, barock, omkring 1700, fanerat med sköldpadd, beslag, lister och monteringar i silver, inredning av sockerskrin och tedosa i silver, märkta T:B:D: (Theodora Beata Dücker) samt lodangivelse, nyckel medföljer, höjd 11, 17 x 12 cm, skador och lagningar
PROVENIENS:
Furstinnan Theodora Zkozielska Oginska (1692-1719) gift med fältmarskalken, riksrådet, greve Carl Gustaf Dücker (1663-1732)
genom arv dottern Theodora Beata Dücker (1712-1787) gift med riksrådet greve Gustaf Fredrik von Rosen
därefter i arv inom ätten Dücker och Wrangel, Ellinge slott, Västra Sallerups socken, Malmöhus län
Carl Gustaf Dücker deltog i Karl XII:s fälttåg under det Stora nordiska kriget som inleddes år 1700. 1706 tillfångatog han den polska furstinnan Theodora Zkolieska Oginska, ur ett kloster i Vilna, som han tvingade till giftermål följande år. Enligt familjetraditionen gav Dücker skrinet till sin hustru som smyckesskrin, deras dotter lät sedermera tillverka insatsen med sockerskrin och tedosa i silver.
1125
2015-12-01