Det dückerska skrinet, barock

Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock
Det dückerska skrinet, barock

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

DET DÜCKERSKA SKRINET, barock, omkring 1700, fanerat med sköldpadd, beslag, lister och monteringar i silver, inredning av sockerskrin och tedosa i silver, märkta T:B:D: (Theodora Beata Dücker) samt lodangivelse, nyckel medföljer, höjd 11, 17 x 12 cm, skador och lagningar
PROVENIENS:
Furstinnan Theodora Zkozielska Oginska (1692-1719) gift med fältmarskalken, riksrådet, greve Carl Gustaf Dücker (1663-1732)
genom arv dottern Theodora Beata Dücker (1712-1787) gift med riksrådet greve Gustaf Fredrik von Rosen
därefter i arv inom ätten Dücker och Wrangel, Ellinge slott, Västra Sallerups socken, Malmöhus län

Carl Gustaf Dücker deltog i Karl XII:s fälttåg under det Stora nordiska kriget som inleddes år 1700. 1706 tillfångatog han den polska furstinnan Theodora Zkolieska Oginska, ur ett kloster i Vilna, som han tvingade till giftermål följande år. Enligt familjetraditionen gav Dücker skrinet till sin hustru som smyckesskrin, deras dotter lät sedermera tillverka insatsen med sockerskrin och tedosa i silver.

1125

2015-12-01