Dirck Stoop, batalj

Dirck Stoop, batalj
Dirck Stoop, batalj
Dirck Stoop, batalj
Dirck Stoop, batalj
Dirck Stoop, batalj
Dirck Stoop, batalj

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

DIRCK STOOP
Utrecht 1610-1681
Bataljscen mellan holländare och turkar
Olja på parketterad pannå, 57,5 x 90,5 cm.
På baksidan äldre etikett med ägaremblem.
Oil on panel.
Ytterligare fyra snarlika kompositioner med liknande mått är kända:
Lempertz Cologne, 17 maj 2014, n°1181, pannå 61 x 90 cm, signerad
Koller, Zürich, 18-22 sept 2006, n° 3089, pannå 51 x 75 cm, signerad
Philipps London, 7 juli 1998, n° 42, pannå 61 x 91,5 cm , signerad
Sotheby's London, 4 juli 1990, n° 202, pannå 71 x 91 cm.
Dessa målningar är enligt Ursulla Harting utförda omkring 1650.
Konsthistoriken Arnold Houbraken (1660-1719) nämner Stoop som en förnämlig hästmålare, särskilt omtyckt för sina bataljer.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Bataljscenen var ett mycket uppskattat motiv under 1600-talet. Genom den här målningens symbolik ville man förmedla bilden av de kristnas överlägsenhet över turkarna.

2173

2015-12-02