Dryckeskanna silver sannolikt Visby 1700-tal

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

DRYCKESKANNA, sannolikt av Berndt eller Quist Falkengren, verksam i Visby 1760-82, cylindrisk på tre volutfötter, välvt lock med infällt mynt 2 mark 1709 med Karl XII:s bild, punsad dekor och runt myntet ciselerade rocailler, runt mynningskanten punsad bård och på livet fyra graverade kartuscher med akantusdekor döljande graverade initialer, svängd hänkel med reliefdekor av rocailler och blommor, volutformat tumgrepp, delvis förgylld, höjd 19,5 cm, vikt 860 g, lagning vid tumgreppet och vid en fot

1183

2015-12-01