Duchesse brisée, av Louis-Charles Mutel
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LOUIS-CHARLES MUTEL (mästare i Paris 1756), duchesse brisée, parisarbete i Louis XVI, signerade C*L*MUTEL, bemålad och träskuren valnöt, godronnerade krön med plymdekor, kannelerade avsmalnande ben, totallängd 228 cm, slitage, lagningar
1061
2015-12-01