Edward Perséus, Porträtt av kung Oskar II

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

EDWARD PERSÉUS
1841-1890
Porträtt av kung Oskar II, en face
Signerad på baksidan i svart färg "Porträtt af H. Majt Konung OSCAR II Måladt på Stockholms Slott juldagen efter Gudstjensten år 1876 af Edw. Perséus". Olja på duk, 46 x 38 cm.
Förgylld och ornamenterad originalram
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Oscarianska auktioner, Stockholm 1984, katalognr 18
.
Denna opublicerade studie, målad på Stockholms slott efter Gudstjänsten juldagen 1876, är det tidigaste kända porträttet av Oscar II av Edward Perséus och det konstnärligt mest överlägsna. Perséus var Oscar II:s mest anlitade porträttör. Mellan åren 1876-88 utförde han en rad porträtt av kungen, i helfigur såväl som bystlängd. Den aktuella målningen har troligtvis använts som prototyp för flera av dessa. Georg Nordensvan (Konst och konstnärer i det nittonde århundradet, 1928, Vol. II, s. 183) ansåg att Perséus som porträttmålare lyckades genomgående bäst i skisser och modellstudier, vilka äger en livlig och känslig behandling och stark uttrycksfullhet och en kolorit som är både subtil och djup.
.
Det hittills tidigaste kända porträttet av Perséus av Oscar II är ett helfigursporträtt utfört 1877 målat på uppdrag av Frimurarorden (C. Kåremo, Edvard Perséus, porträttmålare, pedagog, opponent, Stockholms universitet. Konstvetenskapliga inst., 1985, s. 14, bild 7). Därefter följde en rad bystporträtt (idem., bild 8 & 9) och tio år senare, 1887, målade han det kanske mest kända porträttet av kungen, ett helfigursporträtt föreställande kungen stående i Victoriasalongen på Stockholms slott (idem., bild 10). I den angränsande Pelarsalen på porträttet står två av kungens närmsta medarbetare och blickar in i Victoriasalongen - kungens chefsadjutant greve Carl Sven Axel Lagerberg (1822-1906) och överkammarherre von Rosen.
Perséus stod i en nära vän- och yrkesrelation med kung Oscar II. 1882 utnämndes han till hovintendent och blev ansvarig för Oscar II:s konstsamlingar.

2016

2015-12-02