Elis Åslund, Motiv från Capri

Elis Åslund, Motiv från Capri
Elis Åslund, Motiv från Capri
Elis Åslund, Motiv från Capri
Elis Åslund, Motiv från Capri
Elis Åslund, Motiv från Capri
Elis Åslund, Motiv från Capri

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ELIS ÅSLUND
1872-1956
Motiv från Capri
Signerad och daterad Elis Åslund 1901. Olja på duk, 115 x 151 cm.
PROVENIENS
Christie's, London 1990, katalognr 290
.
Elis Åslund växte upp i Umeå med sin far, styvmor och flera syskon. Han utbildade sig först till ornamentsbildhuggare vid Tekniska skolan och Högre konstindustriella skolan i Stockholm, men övergick så småningom till måleriet med studier i Köpenhamn, München, Rom, Paris och London. Precis som sin sex år äldre bror Helmer Osslund ägnade sig Elis Åslund främst åt att måla de norrländska och lappländska landskapen, men han var även en skicklig konterfejare med ett porträtt av Gustaf V på meritlistan.
.
Under åren 1898-1900 befann sig Elis Åslund i Italien för studier och skrev flera vykort hem till sin styvmor. Den 12 juli 1898 skrev han vid sin ankomst till Neapel: "Haft en utmärkt resa. Kom fram kl. 9 i dag. Åh hvad hafvet är blått och så många härliga klippor man ser hägra fram ur solröken, och Vesuvius behärskar det hela sändande ut sina väldiga rökmassor, hvilka tyckas stå som ett moln om dess hjässa. Längst bort ser jag Capri".
.
På Capri utförde Elis Åslund några av sina absolut bästa målningar, bland annat den aktuella målningen Motiv från Capri - han skrev hem den 23 juli: "... hög och mäktig dölja sig i sitt flor. Golfen ligger spegelblank och hundra fiskarbåtar ligga der med garnen ute. Hvilket lif det var i hamnen. Båten lade ej till vid kajen utan man blef omhändertagen af dessa giriga hajar, som alltid i Italien äro så ytterst tjänstvilliga och äfven glupska. Neapel är den elegantaste af de 4 storstäder jag sett i I[talie]n. Kl. 4 reser jag ut till Capri och så är det en månad se'njag reste fr[ån] M[unche]n. Längtar att nu få slå mig till ro och arbeta. Naturen öfverträffar de föreställningar jag gjorde mig i förväg, och de voro ej små vid[are] i morgon".

2034

2015-12-02