Erik Tryggelin, I "Sippan, Odenplan"
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ERIK TRYGGELIN
1878-1962
I "Sippan, Odenplan"
Signerad och daterad E Tryggelin 21/8 1922. Olja på duk uppfäst på pannå, 23 x 25 cm.
Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och modernismens genombrott med 1909 års män. Efter sin utbildning vid Konstakademien i Stockholm reste Tryggelin 1911 ner till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Men trots bekantskapen med de nya strömningarna i Paris ställde sig Tryggelin avvisande till det nya måleriet och fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition. Han håller sig också gärna till det lilla formatet och vi kan kalla honom för intimist.
Framför allt kom han att koncentrerasitt skapande till motiv från Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider.
I Stockholmsbilderna möter vi en stad från förr, med restaurangliv, hästdroskor, spårvagnar, folkvimmel. Vi förflyttas tillbaka till tidens charmanta miljöer, där målningarna blir till ett slags dokumnterande reportagekonst som bjuder oss en spännande inblick i en svunnen tid. Den här målningen för oss tillbaka till en sensommarkväll den 21 augusti 1922 i Sippan, vid Odenplan i Stockholm. På bilden skildras ett möte på en trädgårdsbänk, som kanske är en romans. I bakgrunden syns en droska och ett vimmel av människor röra sig. Med impressionistens snabba pensel skildras allt med lätthet, närvaron är hög och känslan likaså.
2035
2015-12-02