Ernst Josephson, Riddaren och rosen
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
50 000-70 000 SEK
ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Riddaren och rosen
Signerad Ernst Josephson. Olja och akvarell på papper, 34 x 21 cm.
Midjebild av man med uppåtvridna mustascher, iklädd svart barret och dräkt, hållandes i vänster hand en röd blomma
PROVENIENS
Grosshandlaren och konstsamlaren John Josephson, Villa Josephson, Stockholm
LITTERATUR
Gertrud Serner (red): Katalog över John Josephsons konstsamling, Bonniers boktryckeri 1937, omnämnd sidan 120, katalognr 78, avbildad sidan 121
2010
2015-12-02