Fåtöljer från Leufsta
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
FÅTÖLJER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda, bandfläta i sarger och rygg, volutformade armlän med växtornamentik vid basen, hörnfleuroner, bladhölstrade benanfanger och avsmalnande kannelerade ben, slitage, smärre dekorskador
PROVENIENS:
Friherrliga ätten de Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför kungens stol i Karl XIII:s konseljrum på Rosersberg sidan 194
1093
2015-12-01