Fåtöljer, gustavianska, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1810), två snarlika spanska fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade, smärre lagningar
LITTERATUR:
1103
2015-12-01