Gästabudsbord, barock

Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock
Gästabudsbord, barock

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

GÄSTABUDSBORD, barock, 1700-tal, Hälsingland, sannolikt Delsbo socken, rektangulär skiva med bockbordsunderede med dubbla tvärslåar, målad dekor av kransar, stiliserade bladornament samt initaler och inskriftsband, höjd 80, 326 x 87 cm, repor, slitage, retuscher
Inskriftband med följande lydelse: Güdh låte oss sit lååa så förtära thet måste skee honom till lofprijs tack saäelse och ähra och helig frögg glädie samman bliffua at wij för uthan ände hoos Gudh må leffua oc frid sammelig boo i wårt fädernes land the til helpe Gudh fader son och the helige and och Glädja oss ther widh alle sammen och ther til säge oss hierta amen.

1018

2015-12-01