Georg Engelhard Schröder, Hoppet
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
GEORG ENGELHARD SCHRÖDER
1684-1750, tillskriven
Allegori över Hoppet
Olja på duk, 145 x 120 cm.
På baksidan etikett med texten: "Hoppet af Skröder. Denna tafla tillhör Cederstedtska slägten och får enligt Bergsrådet Wälborne Herr Jonas Cederstedts testamente af den [..] 1811 aldrig föryttras"
.
PROVENIENS
Jonas Cederstedt(1756-1811), Sundsör säteri, Södermanland
2018
2015-12-02