Georg Pauli, Rekreation i det gröna

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

GEORG PAULI
1855-1935
Rekreation i det gröna
Signerad G. Pauli. Olja på duk, 36 x 54 cm.
.
Georg Pauli vistades utomlands under en längre period i sin ungdom. Mellan 1875 och 1888 studerade och målade han omväxlande i Frankrike, Italien och Sverige. Under de franska åren ingick Pauli i de så kallade Pariserpojkarnas gäng om vilka han skrivit i boken med samma namn. Efter giftermålet med Hanna Hirsch 1887 reste paret till Italien för att sedan återvända hem till Sverige. Pauli var en av de drivande krafterna i oppositionen mot akademien och bildandet av Konstnärsförbundet, vars ordförande han blev 1889. Bland Paulis verk på svensk mark märks flera monumentala väggmålningar, utförda för såväl skolor som privata hem. Georg Pauli, som även var en flitig skribent och konstteoretiker, ingick tillsammans med hustrun Hanna Pauli i Stockholms intellektuella kulturkretsar.
.
Efter akademitiden i Stockholm lämnade Pauli 1875 Sverige och begav sig till Paris, som nu definitivt slagit ut München och Düsseldorf som de svenska konstnärernas Mecka. Efter en längre sejour i Italien var han tillbaka i Paris 1882 och arbetade med att föra realism och friluftsmåleri till dess yttersta konsekvens. Detta friluftsmåleri renodlade Pauli i den skandinaviska konstnärskolonin Grez-sur-Loing, i utkanten av Fontainebleauskogen, 7 mil söder om Paris, men även vid den normandiska och bretonska kusten.
.
Det aktuella verket Rekreation i det gröna är säkerligen utförd i mitten på 1880-talet och visar på en koloristiskt och kompositionsmässigt fulländad målning. Scenen skildrar några barn som i sommargrönskan njuter av en stunds vila. I bakgrunden i fjärran skönjer man en liten kustby och havet. Målningen är sannolikt utförd vid Atlantkusten, i trakterna kring Ver-sur-mer i Calvados, Basse-Normandie. Hela målningen badar i ett spektakulärt ljus som visar på konstnärens mästerliga behärskning av det rådande friluftsmåleriet.

2038

2015-12-02