Gräddsnäcka silver Gävle 1771
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
GRÄDDSNÄCKA, av Petter Stenfelt, Gävle 1771, oval, bukig, tre tassfötter, konturerad mynningskant, invändigt förgylld, på livet driven och ciselerad dekor av rocailler och blad, framåtsvängd hänkel med ciselerad bladdekor, längd 16,2 cm, vikt 226 g, i botten 2 monogramstämplar
1191
2015-12-01