Gräddsnäcka silver Uppsala 1759

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

GRÄDDSNÄCKA, av Carl Fahlberg, Uppsala 1759, oval, bukig, tre tassfötter, konturerad mynningskant, på livet driven och ciselerad dekor av blad och rocailler, framåtsvängd hänkel med bladdekor i relief, spår av invändig förgyllning, längd 15 cm, vikt 174 g, i botten graverade initialer MCB, en fot med lagning

1190

2015-12-01