Greta Garbo memorabilia

Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia
Greta Garbo memorabilia

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

KAPPSLÄDE från GÖSTA BERLINGS SAGA med GRETA GARBO, omkring 1900, rokokostil, profilerad stomme av lövträ med järnbeslag, delvis dekorerad med landskapsscenerier, stoppad sits, höjd 110, 243 x 80 cm, slitage, skador, mindre delar saknas

PROVENIENS:
Rekvisita i filmen Gösta Berlings saga (1924) regisserad av Mauritz Stiller, med Greta Garbo i sin första stora filmroll som Elisabeth Dohna
Inköpt från SF:s rekvisitaförråd i Råsunda av skådespelaren och regissören Olof Thunberg

Selma Lagerlöfs debutroman Gösta Berlings saga gavs ut 1891 och utspelar sig på landet runt Frykensjöarna i Värmland på 1820-talet. Filmen, med samma namn som boken, regisserades av Mauritz Stiller och blev Greta Garbos första stora filmroll. Stora delar av filmen spelades in på Wira bruk i Uppland, men även på Lidingö, Forsmark i Uppland och SF:s ateljéer i Råsunda. Filmen hade svensk premiär den 10 mars 1924 och är numera en stumfilmsklassiker baserad på Selma Lagerlöfs berättelse. Kappsläden figurerar i ett dramatiskt avsnitt där Elisabeth Dohna, spelad av Greta Garbo, och Gösta Berling, spelad av Lars Hansson, jagas av vargar under en slädfärd över Fryken.

1140

2015-12-01