Greta Garbo memorabilia
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-30 000 SEK
KAPPSLÄDE från GÖSTA BERLINGS SAGA med GRETA GARBO, omkring 1900, rokokostil, profilerad stomme av lövträ med järnbeslag, delvis dekorerad med landskapsscenerier, stoppad sits, höjd 110, 243 x 80 cm, slitage, skador, mindre delar saknas
PROVENIENS:
Rekvisita i filmen Gösta Berlings saga (1924) regisserad av Mauritz Stiller, med Greta Garbo i sin första stora filmroll som Elisabeth Dohna
Inköpt från SF:s rekvisitaförråd i Råsunda av skådespelaren och regissören Olof Thunberg
Selma Lagerlöfs debutroman Gösta Berlings saga gavs ut 1891 och utspelar sig på landet runt Frykensjöarna i Värmland på 1820-talet. Filmen, med samma namn som boken, regisserades av Mauritz Stiller och blev Greta Garbos första stora filmroll. Stora delar av filmen spelades in på Wira bruk i Uppland, men även på Lidingö, Forsmark i Uppland och SF:s ateljéer i Råsunda. Filmen hade svensk premiär den 10 mars 1924 och är numera en stumfilmsklassiker baserad på Selma Lagerlöfs berättelse. Kappsläden figurerar i ett dramatiskt avsnitt där Elisabeth Dohna, spelad av Greta Garbo, och Gösta Berling, spelad av Lars Hansson, jagas av vargar under en slädfärd över Fryken.
1140
2015-12-01