Gustave Albert, Franskt flodlandskap i vinterskrud
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
GUSTAVE ALBERT
1866-1905
Franskt flodlandskap i vinterskrud
Signerad Albert. Olja på duk, 46 x 38 cm.
PROVENIENS
Försäljningschef Jan-Arta Andersson, Borås
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Eskilstuna Konstmuseum, 1955-56, katalognr 106
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 423, samling 721 (med titeln: Fransk vinter)
2005
2015-12-02