Gustave Albert, Kvarnen i Toutevoie, Gouvieux
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAVE ALBERT
1866-1905
Kvarnen i Toutevoie, Gouvieux
Signerad Albert. Olja på pannå, 18,5 x 26,5 cm.
PROVENIENS
Direktör Arthur Andersson, Borås
Försäljningschef Jan-Arta Andersson, Borås
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Eskilstuna Konstmuseum, 1955-56, katalognr 69
Minnesutställning, Eskilstuna Konstmuseum, 1995-96, katalognr 25
Gouvieux och Moret-sur-Loing, Frankrike 1994
Gustave Albert, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1996
.
Paris, 17 mars 1898. En svensk vid namn Gustave Albert hyllas av den berömde kritikern Thiébault-Sisson i en stort uppslagen artikel i Le Temps. Han blir nu intensivt uppvaktad av konsthandlarna. Men nyheten om Alberts genombrott och utställningen på Galerie des Artistes modernes skulle aldrig nå en bredare konstpublik hemma i Sverige. Inte heller att han blev agré vid franska konstakademien. En som däremot bara väntat på att Albert skulle slå igenom var hans gamla lärare Carl Larsson som under studierna vid Valand uppmanade honom att lämna skolan med orden "ni har gåvan och behärskar fullständigt yrket".
.
Gustave Albert var samtida med impressionisten Alfred Sisley och likheterna mellan deras penselföring och färgbehandling är slående när man studerar mästerverket Kvarnen i Toutevoie. Båda hämtar också motiv i Moret-sur-Loing som ligger vid samma flod som Grez. Redan vid ankomsten till Paris 1891 målar Albert i lätta, svala toner i en modifierad impressionism. Han förfinar sedan sin stil, influerad av Corots sena måleri och av Monet. Albert arbetar med toner av grått, gult, grönt och blåviolett. Han fångar den dallrande luften och ljuset i landskapet. "Han har som ingen annan tolkat ljuset, och han ger i effekterna av kallt ljus den mest genomträngande och levande upplevelse som jag känt", skrev Thiébault-Sisson.
Från hemmet i Gouvieux hade Albert nära till sin älskade strandbädd utmed Oise, den långsamt framflytande floden, inbäddad i grönska och trädridåer. Vintertid blev det snötäcka flodlandskapet en blåviolett explosion på Alberts duk.
.
I februari 1905 går Albert bort, endast 38 år gammal. Precis som Julia Beck nådde han ett stort erkännande hos publiken i Frankrike och kollegerna, men inte av sin samtid hemma i Sverige.
2006
2015-12-02