Heinrich Ferdinand Grünewald, Pan och Bacchus
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
HENRICH FERDINAND GRÜNEWALD
Tyskland 1802-1849
Pan lär Bacchus spela flöjt
Signerad och daterad HF Grünewald, Dresden 1832. Olja på duk, 38 x 49 cm.
Sannolikt identisk med den 1832 utförda målningen med detta motiv som i Thieme Becker omnämns som försvunnen.
Signed and dated. Oil on canvas.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, maj 1992
2224
2015-12-02