Hugo Birger, Motiv från Särö
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HUGO BIRGER
1854-1887
Motiv från Särö
Signerad och daterad Hugo Birger Särö 83. Olja på pannå, 47,5 x 65 cm.
Med dedikation: "Till fru Hilda Keiller vördsamlingen och med tacksamhet fr."
PROVENIENS
Hilda Falck (1839-1927), gift med direktör James Keiller, Göteborg
Familjen Keiller spenderade somrarna i Villa Gövik på Särö.
2043
2015-12-02