Hugo Birger, Motiv från Särö

Hugo Birger, Motiv från Särö
Hugo Birger, Motiv från Särö
Hugo Birger, Motiv från Särö
Hugo Birger, Motiv från Särö
Hugo Birger, Motiv från Särö
Hugo Birger, Motiv från Särö

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HUGO BIRGER
1854-1887
Motiv från Särö
Signerad och daterad Hugo Birger Särö 83. Olja på pannå, 47,5 x 65 cm.
Med dedikation: "Till fru Hilda Keiller vördsamlingen och med tacksamhet fr."
PROVENIENS
Hilda Falck (1839-1927), gift med direktör James Keiller, Göteborg

Familjen Keiller spenderade somrarna i Villa Gövik på Särö.

2043

2015-12-02