Hugo Birger, Tjurfäktare
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HUGO BIRGER
1854-1887
Tjurfäktare
Signerad och daterad Hugo Birger Granada 82. Olja på pannå, 43 x 23 cm.
Med dedikation: "Till Fru Blanche Dickson vördsamlingen och med tacksamhet f."
PROVENIENS
Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (1930-talet)
UTSTÄLLD
Opponenterna av 1885, Nationalmuseum, Stockholm 1945, katalognr 60
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, omnämnd på sidorna 134-136 samt i verkförteckningen som nr 109 , avbildad sidan 135
.
Mitt på arenan i Sevillas "Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería" står en matador och hälsar publiken med lyftad hatt. I bakgrunden den fyllda amfiteatern i sol och skugga. I bakgrunden skymtar toppen av katedralen Santa Marias klocktorn "La Giralda".
.
Under vintern och våren 1881-1882 befann sig Hugo Birger på resa i Spanien tillsammans med sin blivande svåger Sören Dietrichson. Första anhalten var Madrid som snabbt övergavs och färden gick vidare till Sevilla. Hugo Birger hade länge fantiserat om att resa i Spanien, via äldre målares skildringar, däribland Fortuny, hade han inspirerats och byggt upp en romantiserande bild av landet där solen, värmen, färgerna och det glada livet frodade. Väl framme i Sevilla möttes de båda resekamraterna av Ernst Josephson och den norske målaren Christian Skredsvik. Här skulle de tillsammans i ren eufori uppleva det andalusiska nöjeslivet i form av tjurfäktningar och operaföreställningar som avlöste varandra. Festglädjen kulminerade med La Feria, den Heliga veckan, i april och Ernst Josephson skriver till Spada i Paris: "Var och en gick hem att sova, utom Hugo vill jag lova, tyckte att det blev för ödsligt, gick att åka karusell."
2045
2015-12-02