Ivan Aguéli, Mansporträtt

Ivan Aguéli, Mansporträtt
Ivan Aguéli, Mansporträtt
Ivan Aguéli, Mansporträtt
Ivan Aguéli, Mansporträtt
Ivan Aguéli, Mansporträtt
Ivan Aguéli, Mansporträtt

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

IVAN AGUÉLI
1869-1917
Mansporträtt
Olja på duk, 24,5 x 20,5 cm.
Utförd på 1890-talet
PROVENIENS
Kamrer Knut Nyberg, Stockholm
Gösta Stenmans dotter Ulla Stenman, gift Fock
därefter i arv fram till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Aguéli-utställningen, Nationalmuseum 1939, katalognr 203
Ivan Aguéli, Norrköpings konstmuseum, 1980, katalognr 23
LITTERATUR
Axel Gauffin: Ivan Aguéli - människan - mystikern - målaren, SAK 1940-41, del II, nr 41 i verkförteckningen

2140

2015-12-02