Jakob Björk, tillskrivna, Porträtt, ett par
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
JAKOB BJÖRK
1726-1793, tillskrivna
Porträtt av kung Adolf Fredrik (1710-1771) iklädd rustning och hermelinbrämad blå mantel, bärandes Serafimerordens blå band och storkorskraschan, och hans maka drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd broderad klänning med hermelinbrämad blå mantel med påsydda broderade kungliga kronor - 1 par, midjebilder
Olja på duk fästa på pannå i masonit, 80 x 65 cm vardera.
Varianter efter Gustaf Lundberg och Antoine Pesne
PROVENIENS
Ågårdens säteri, Lidköping, Västergötland
(2)
2020
2015-12-02