Jan Coelenbier, Kanallandskap

Jan Coelenbier, Kanallandskap
Jan Coelenbier, Kanallandskap
Jan Coelenbier, Kanallandskap
Jan Coelenbier, Kanallandskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JAN COELENBIER
Courtrai 1610-1680 Haarlem
Kanallandskap
Olja på pannå, 30 x 41 cm.
Oil on panel.
Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Haneberg, Södermanland
LITTERATUR
Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213

2189

2015-12-02