Johan Hörner, Nattlig interiör

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHAN HÖRNER
1711-1763
Nattlig interiör
Signerad Hörner Svec. Olja på duk, 58 x 44,5 cm.
.
Målningen är ett eldskensstycke i Schalckens stil, utförd i Danmark. I bakgrunden syns porträtt av kung Fredrik V av Danmark och drottning Juliana Maria. Troligen är det konstnären själv som står vid snedklaffsekretären.

2082

2015-12-02