Johan Tirén, Vinterlandskap med samer

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

JOHAN TIRÉN
1853-1911
Vinterlandskap med samer tolkande efter renar
Signerad Johan Tirén. Akvarell och gouache på papper, 114 x 75 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog 427, höstauktionen1984, katalognr 412
LITTERATUR
Karin Jirdén, Harald Tirén m.fl.: Skrift i samband med minnesutställningen, Oviken 2011, avbildad sidan 14 (med titeln: Tolkande samer)

Målningen är avbildad och omnämnd i "Knivmakaren - medlemstidning för svensk knivförening", nr 3, 2011, sidan 6

2145

2015-12-02