Jonas Forsslund, Porträtt av elegant herre

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JONAS FORSSLUND
1759-1809
Porträtt av ung ädling klädd i randig rock och halskrås - bröstbild
Signerad och daterad Forsslund 1791. Pastell på papper, oval, 65 x 54 cm.
Förgylld gustaviansk originalram med pärlstav och bandfläta samt krönt med friherrliga ätten Wrangel af Sauss vapensköld.
PROVENIENS
Friherrliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge, Skåne
LITTERATUR
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början - Skåne, Ellinge, Stockholm 1909, avbildad i interiör sidan 55 (salongen i villan vid Ellinge)

2022

2015-12-02