Josefina Holmlund, Sommarlandskap med gärdesgård
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND
1827-1905
Sommarlandskap med gärdesgård intill en väg
Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 44 x 56,5 cm.
.
Ett tidigt arbete, utfört plein air (stifthål synliga i två hörn). Troligtvis utförd under första hälften av 1850-talet då Holmlund studerade vid Konstakademien under landskapsmålarna Lars Theodor Billing och Edvard Bergh. I utförandet visar målningen inflytande från Gustaf Wilhelm Palms plein air studier utförda under hans vistelse i Italien 1841-51, vilka ställdes ut på akademiens utställningar under första hälften av 1850-talet.
.
Holmlund kan idag räknas som en av pionjärerna i utvecklingen av friluftsmåleriet i Sverige. Viggo Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945, nämner, märkligt nog, inte Holmlund. A. Lindberg, Svenska kvinnliga landskapsmålare och düsseldorfmåleriet vid 1800-talets mitt, 2008, har emellertid påpekat att det är ytterst ovanligt att kvinnliga landskapsmålare omnämns i äldre svensk konstlitteratur. Tilläggas kan att ytterst få kvinnliga konstnärer verksamma under 1800-talet ägnade sig åt landskapsmåleri, utan höll sig inom accepterade motivkretsar såsom genre och porträtt.
2139
2015-12-02