Julia Beck, Vattendrag - Vaucresson

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

JULIA BECK
1853-1935
Vattendrag - Vaucresson
Signerad och daterad Julia Beck Vaucresson Août 1928. Akvarell på papper, 29 x 65 cm.
.
Efter flera vistelser i Frankrike, framför allt i Grez, i Paris men även i Bretagne och Normandie skedde den definitiva utflyttningen till Frankrike i september 1888. Hon fann då sitt hem i den lilla staden Vaucresson, två mil väster om Paris och där blev hon kvar resten av sitt liv. Vaucresson hade en storslagen natur runtom och där producerade Beck ett stort antal utsökta målningar. Julia Beck trivdes mycket väl i Vaucresson men under 1920-talet började hon längta till Sverige och återvände hem i några omgångar. Då sökte hon sina motiv i Stockholm och ute i skärgården, ofta på Utö där hennes bror Victor Beck bodde under somrarna. Under slutet av 1880-talet hade Julia lärt känna prins Eugen vilket medförde att hon också var välkommen till Waldemarsudde för att måla.
.
Ett flertal medaljer och utmärkelser tilldelades Beck under hennes levnad. År 1904 fick hon Officier d´Académie. År 1926 dekorerades hon med Officier de l´Instruction Publique och år 1934 tillkännagavs att Julia Beck fått Hederslegionen. Därmed hade hon fått Frankrikes fulla erkännande. Bara en kort tid efter sin död skrev en stockholmstidning: "Julia Beck var en sällsynt rik personlighet. Hon förenade fransk espri med svensk grundlighet, latinarens logiska skärpa med germanens mysticism. Hennes ideal var höga och hon svek dem aldrig".

2002

2015-12-02